INFORMACJE I WYDARZENIA

Centrum informacji wydarzeń religijnych i kulturalnych z całej Polski

110. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia

Na pierwszy weekend sierpnia (6-8 sierpnia) w Zuzeli zaplanowano główne uroczystości związane ze 110. rocznicą urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

Prymas Tysiąclecia urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem 3 sierpnia 1901 r. Uroczystości związane ze 110. rocznicą jego urodzin rorzpoczną się w sobotę, 6 sierpnia, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli. Tego dnia z racji święta Przemienienia Pańskiego odbędzie się odpust parafialny. Sumie o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W niedzielę, 7 sierpnia, o godzinie 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pontyfikalna z udziałem biskupów łomżyńskich, diecezjan i gości.

„Przybywanie do Zuzeli, miejsca urodzenia, chrztu i lat dziecięcych Prymasa Tysiąclecia powinno być potrzebą serca każdego Polaka” – napisał proboszcz z Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa w zamieszczonym na stronie internetowej parafii zaproszeniu na uroczystości. Zachęca on też do odwiedzenia miejscowości. Przy parafii funkcjonuje m.in. Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia. Zorganizowano je w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej wiejskiej szkoły.

 

Rocznica urodzin jest kolejną w tym roku związaną z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego. 3 sierpnia przypada też 87. rocznica jego święceń kapłańskich. W maju obchodziliśmy 65. rocznicę konsekracji biskupiej Prymasa Tysiąclecia (12 maja) oraz 30. rocznicę śmierci (28 maja). W związku z tymi rocznicami trwa Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. W rodzinnej Zuzeli, na terenie diecezji łomżyńskiej, świętowanie rocznic kard. Wyszyńskiego rozpoczęto 3 maja.

 

Zuzela to miejscowość nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Kard. Stefan Wyszyński urodził się tam jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Rodzina państwa Wyszyńskich przeprowadziła się później do Andrzejewa. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa matka Prymasa, która zmarła, kiedy miał 9 lat.

 

„Pamiętam do dziś dnia ludzi prostych, których obserwowałem jako chłopiec. Zdumiewająca była ich spokojna, ufna wiara. Tego nie można nazwać żadną miarą niewiedzą religijną, bo z tym się łączy patrzenie w głąb, niemal jakieś mistyczne obcowanie. Ci ludzie widzą to, w co wierzą” – pisał kard. Wyszyński o swoich rodzinnych stronach.

 

Stefan Wyszyński uczył się w gimnazjum w Łomży, a w liceum we Włocławku. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej Włocławskiej.

 

Posługę pasterską Prymas Tysiąclecia rozpoczynał w Lublinie. W 1946 r. papież Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego ordynariuszem lubelskim. Sakry biskupiej udzielił mu na Jasnej Górze 12 maja 1946 r. kard. August Hlond, ówczesny prymas. 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.

 

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Trwa etap rzymski procesu. Jego postulatorem jest obecnie o. dr Zbigniew Suchecki OFMConv.

 

źródło: Biuro Prasowe KEP


Inne wpisy z danej kategorii: Informacje i Wydarzenia

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.