INFORMACJE I WYDARZENIA

Centrum informacji wydarzeń religijnych i kulturalnych z całej Polski

30 lat modlitw o trzeźwość narodu

Już po raz 30. na Jasną Górę przybędą w sobotę (18 czerwca) duszpasterze, rodziny, stowarzyszenia i grupy działające na polu trzeźwościowym. „Spotkajmy się wszyscy w Jasnogórskim domu naszej matki, aby wspólnie modlić się o trzeźwość” – zachęca przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski. W tym roku Kościół dziękuje za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Bp Tadeusz Bronakowski w liście zachęcającym do udziału w jubileuszowej, bo 30. już pielgrzymce na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego, zwraca uwagę na to, że papież-Polak z ojcowską troską dostrzegał problemy z trzeźwością w Polsce. Dlatego tak często poruszał ten temat podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 18 czerwca br. o godz. 17.00. Tego dnia pątnicy będą mogli m.in. wysłuchać wykładu dr Teresy Kobrzyńskiej pt. „Jak docierać z przesłaniem trzeźwości i abstynencji do ludzi młodych”. „Dzieci i młodzież naprawdę chcą pracować nad sobą. Tylko musimy wiedzieć, w jaki sposób przekazać im wartościowe treści” – podkreśla jeden z organizatorów pielgrzymki o. Oskar Puszkiewicz OFM. Jak dodaje, celem modlitwy ma być wyproszenie cnoty trzeźwości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pątnicy zgromadzeni w Bazylice, jeszcze w sobotę po Apelu Jasnogórskim wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Bronakowskiego. Później zaplanowano Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień. Będzie to również wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

Pielgrzymowanie zakończy uroczysta Msza św. w niedzielę 19 czerwca o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Eucharystii, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości spotka się z diecezjalnymi Duszpasterzami Trzeźwości i Zakonnymi Referentami Trzeźwości.

Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w Intencji Trzeźwości i Odnowy Moralnej Narodu Polskiego jest jedną z inicjatyw trzeźwościowych Kościoła katolickiego w Polsce. Inne to Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który obchodziliśmy w ostatnich dniach karnawału – w marcu oraz miesiąc trzeźwości, jakim jest sierpień.

Działania trzeźwościowe Kościoła katolickiego w Polsce koordynuje działający przy Konferencji Episkopatu Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości. Od 2008 r. przewodniczy mu biskup pomocniczy z Łomży Tadeusz Bronakowski.


Inne wpisy z danej kategorii: Informacje i Wydarzenia

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.