PRASA

Informacje prasowe

Kolejne zebranie biskupów – w diecezji włocławskiej

 

Za trzy miesiące biskupi spotkają się na kolejnym zebraniu plenarnym, tym razem w Licheniu i Włocławku. Okazją do spotkania właśnie tam jest jubileusz 600-lecia włocławskiej katedry. Rok jubileuszowy zostanie zainaugurowany 19 marca. 


Kolejne obrady Konferencji Episkopatu Polski odbędą się od 24 do 26 czerwca w Licheniu i Włocławku. Będą one centralnym punktem roku jubileuszowego w diecezji włocławskiej z racji 600-lecia tamtejszej katedry.

Rok jubileuszowy w diecezji włocławskiej zostanie otwarty już w najbliższą sobotę, 19 marca, kiedy przypada uroczystość św. Józefa, patrona diecezji. Zostanie wówczas zainaugurowana adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwać będzie do końca roku jubileuszowego.

Katedra to duchowe centrum diecezji, o czym przypomniał diecezjanom biskup Wiesław Mering w odczytywanym niedawno w kościołach liście pasterskim. „Cel Jubileuszu doskonale wpisuje się w tegoroczne hasło duszpasterskie mówiące o komunii z Bogiem: chcemy bowiem nasze więzi z Bogiem oczyszczać, umacniać oraz je pogłębiać!” – napisał biskup włocławski.

Dla duchownych katedra to przede wszystkim kościół ich święceń. Warto przypomnieć, że w katedrze włocławskiej 3 sierpnia 1924 r. święcenia kapłańskie przyjął prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Z racji jubileuszu 19 maja do włocławskiej katedry będą pielgrzymować kapłani z diecezji. Weźmie w niej udział także abp Tomasz Peta z Kazachstanu. Dla wiernych katedra to symbol hierarchicznej więzi z własnym biskupem i Ojcem Świętym. Do świątyni katedralnej pielgrzymować będą więc kolejne parafie, a także nauczyciele i katecheci. Centralnym punktem jubileuszu będzie czerwcowe zebranie plenarne Episkopatu. Obchody 600-lecia włocławskiej katedry zakończą się 9 października br.

Obecna katedra włocławska, trzecia w historii miasta, została konsekrowana w 1411 r. jako wotum narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Jej budowę rozpoczął w 1340 r. biskup Maciej Gołańczewski. Konsekracji dokonał, w obecności króla Władysława Jagiełły, biskup pomocniczy włocławski Jan. Kościół dedykowany został NMP Wniebowziętej. Stał się katedrą biskupów kujawskich i włocławskich. Papież Pius X 22.02.1907 r. nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.

źródło: KEP


Inne wpisy z danej kategorii: Prasa

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.