INFORMACJE I WYDARZENIA

Centrum informacji wydarzeń religijnych i kulturalnych z całej Polski

Stała formacja i wychowywanie kapłanów

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski spotka się w najbliższy poniedziałek, 12 września, w Częstochowie. W tym samym dniu w Krakowie odbędzie się inauguracja kolejnej edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

„Kapłan jako penitent i spowiednik kapłanów” – to temat dorocznej sesji Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Obrady odbędą się w poniedziałek, 12 września, tradycyjnie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie rozpocznie Eucharystia o godz. 10.00 (Mszy św. miał przewodniczyć kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, jednak 12 września o godz. 11.00 odbędą się w Krakowie-Łagiewnikach uroczystości pogrzebowe kard. Andrzeja Marii Deskura).

W trakcie sesji zgromadzeni zapoznają się z dokumentem Kongregacji ds. Duchowieństwa „Kapłan – szafarz Miłosierdzia Bożego. Pomoce dla spowiedników i kierowników duchowych”. Prezentacji dokona tłumacz dokumentu – ks. prof. dr. hab. Janusz Królikowski. Zgromadzeni wysłuchają wykładu o. dr. Piotra Śliwińskiego OFMCap o „sakramentalnej drodze nawrócenia współczesnego kapłana”, a także o. dr. Kazimierza Fryzła CSRS o kapłanie jako spowiedniku osób duchownych. Ojciec Śliwiński zaprezentuje także Szkołę dla Spowiedników, której jest dyrektorem. Podczas spotkania odbędą się wybory nowego zarządu Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.

Inauguracja piątej już edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych odbędzie się 12 września w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie dwuletniej formacji przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Formację rozpocznie osiemdziesięciu wychowawców ze środowisk diecezjalnych i zakonnych. Uczestnicy bieżącej edycji Szkoły pochodzą nie tylko z Polski, ale również z Białorusi i Ukrainy, Austrii, Czech i Węgier.

Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych jest organizowana przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, a patronat nad nią sprawuje Komisja ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

 

(md © Biuro Prasowe KEP 2011)


Inne wpisy z danej kategorii: Informacje i Wydarzenia

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.