NASI ŚWIĘCI PATRONI

Św. Michał Archanioł

Już Stary Testament wspomina go jako jednego z najpotężniejszych duchów. Jest księciem aniołów, obdarzonym przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Jest zarazem aniołem sprawiedliwości i ładu, ale także aniołem łaski i zlitowania. Wstawia się za Izraelitami i jest ich aniołem, który towarzyszy temu ludowi w nowym Testamencie pojawia się również. W liście św. Judy walczy z szatanem o ciało Mojżesza, a w Apokalipsie św. Jana Michał prowadzi aniołów do zwycięskiego boju z szatanem.

Również pojawia się w piśmiennictwie wczesnochrześcijańskim. Uchodzi tam za księcia aniołów, archanioła, które-mu Bóg powierzył zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się za ludźmi u Boga, jest aniołem ludu chrześcijańskiego, stoi przy umierających, a potem towarzyszy duszom w drodze do nieba.
Z tego to tytułu jest on patronem kaplic cmentarnych, a XII w. przedstawiany jest z wagami do odmierzania dobrych uczynków. Poczynając od VI w. Michał uchodzi za wodza pogromciciela aniołów zbuntowanych, którzy stali się szatanami. W tym czasie istniało już wiele dowodów czci liturgicznej tego archanioła. Z czasem jego imię weszło do modlitw mszalnych np. przy poświęceniu kadzidła i Mszy za zmarłych. Grecy wspominali Michała 9 czerwca, 6 września i 8 listopada.

W dniu 29 września jego imieniem poświęcono bazylikę przy drodze Solaryjskiej w Rzymie. Najsławniejszą jednak budowlą poświęconą jego czci stał się kościół i klasztor na Mont Saint Michel pod Avranches, gdzie w 966 r. przybyli benedyktyni. Po reformie kalendarza liturgicznego (1969r.) święto Michała archanioła przywrócono na dzień 29 września.

Dołączono do niego wspomnienia archaniołów Gabriela i Rafała.


Inne wpisy z danej kategorii: Nasi Święci Patroni

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.