Wszystkie Wpisy otagowane: "Wiara"
Lingwistyczne ujęcie procesu wiary
Synoptycy używają w swych dziełach rodzaju literackiego opisu cudu, którego struktura przypomina stosowane w ówczesnej literaturze żydowskiej i greckiej. Zakładają one trzy elementy: 1) wprowadzenie, czyli opis choroby, z zaznaczeniem, iż nikt dotychczas nie mógł chorego wyleczyć (Mk 5,2-5.25-26; 9,21-22), co miało uwydatnić wielkość następującego potem cudu; 2) przedstawienie cudownego zdarzenia za pomocą różnych czynności [...]
Wiara u podstaw procesu
Wiara jakoś zawsze uzależniona jest od motywu postawy człowieka wobec Boga, a więc czynnika wewnętrznego natury duchowej i psychiczno-fizjologicznej. Taki motyw świadomie skłania chorego lub świadków cudu do działania aż do osiągnięcia celu: uzdrowienie, wybawienie od grzechów.
Dojrzewanie wiary
W procesie wiary etapem wyjściowym, jak go nazwiemy, jest etap dojrzewania wiary, który podkreśla dalszą czynność wiary osoby uzdrowionej przez Jezusa. Do tego etapu należy opis uzdrowienia niewidomego pod Jerychem w Łk 18,43.
Jezusowa pochwała wiary uzdrowionego
Łukasz dostrzega w procesie wiary nie tylko jej dojrzewanie, ale również jej ocenę Żyda cudownie uzdrowionego, a dokonaną przez Jezusa w Łk 18,42
Wstęp do problematyki procesu wiary
Tytuł niniejszego artykułu domaga się pewnych wyjaśnień z racji wieloaspektowego terminu „proces”[1]. Proces bowiem jest użyty nie tylko w języku prawniczym czy filozoficznym, ale również w innych dziedzinach i przejawach życia ludzkiego. Chciałoby się go wyjaśnić za pomocą prostej: od – do, nie koniecznie w porządku ściśle określonym albo też podkreślić cel bliżej określony[2].