PRASA

Informacje prasowe

Trzeźwy koniec karnawału

„Komunia z Bogiem Źródłem i owocem trzeźwości” to hasło rozpoczynającego się w ostatnią niedzielę karnawału 44. Tygodnia Modlitw o trzeźwość Narodu. Potrwa on do soboty 12 marca.
Tydzień Modlitw o trzeźwość Narodu nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.
„Duszpasterstwo trzeźwości stawia sobie za cel pełne wyzwolenie bliźnich od tego, co oddziela od Boga i nie pozwala na wolne, świadome i celowe prowadzenie swojego życia ku coraz dojrzalszej więzi z Bogiem Ojcem” – pisze przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski we wstępie do vademecum „Apostoł trzeźwości”. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości wydaje je co roku przed Tygodniem Modlitw o trzeźwość Narodu. Publikacja zawiera materiały, z których mogą korzystać duszpasterze trzeźwości i parafie, w celu przeprowadzenia Tygodnia Modlitw oraz zaplanowania pracy trzeźwościowej w ciągu roku.
W kolejnych dniach rozpoczynającego się w niedzielę 6 marca Tygodnia Modlitw o trzeźwość Narodu wierni będą się modlić za cały naród, „aby wierny Ślubom Jasnogórskim pielęgnował cnotę trzeźwości”, za rodziny, nauczycieli i wychowawców o świadectwo życia w trzeźwości i wolności od nałogów. Na rozpoczynającą Wielki Post Środę Popielcową przygotowano intencję modlitwy za niepijących alkoholików. W następnym dniu będziemy się modlić o wzrastanie w świętości kapłanów, a w kolejnych za dzieci i młodzież, aby „pomimo licznych pokus współczesnego świata, wytrwały w jedności z Bogiem”.
„Każdy może dawać świadectwo bez utraty czegokolwiek z piękna i radości życia” – zachęca przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski w wywiadzie dla Radia Jasna Góra. Sam przestrzega abstynencji przez całe życie. „Nie wystarczy zwyczajna trzeźwość, do której zobowiązany jest każdy człowiek, lecz potrzebna jest trzeźwość abstynencka, która pociąga drugich i pociąga słabych” – czytamy na stronie internetowej Duszpasterstwa trzeźwości.
Tegoroczne hasło Tygodnia Modlitw o trzeźwość podkreśla wartość zjednoczenia z Bogiem w pracy nad zachowaniem trzeźwości. „Dzięki tej Komunii człowiek może zdobywać sprawności, czyli cnoty, w tym cnotę trzeźwości” – zwraca uwagę o. Oskar Puszkiewicz OFM z Zespołu KEP ds. Apostolstwa trzeźwości. Podkreśla on, że wysiłek, jaki się podejmuje, aby zachować więc z Bogiem, owocuje wzrostem miłości.
Duszpasterze trzeźwości podkreślają, że dla każdej parafii najbliższy tydzień powinien być czasem zintensyfikowanej pracy trzeźwościowej, polegającej na zachęcaniu do podejmowania abstynencji, a także do wstępowania w szeregi ogólnopolskich ruchów, takich jak Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Dziecięca Krucjata Niepokalanej.
Tydzień Modlitw o trzeźwość Narodu jest jedną z inicjatyw trzeźwościowych Kościoła katolickiego w Polsce. Inne to Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego (18-19 czerwca br.) oraz miesiąc trzeźwości w sierpniu.

źródło: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl/jl C Biuro Prasowe KEP 2011


Inne wpisy z danej kategorii: Prasa

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.