NASI ŚWIĘCI PATRONI

Wincenty Kadłubek

Urodził się w latach 1155-1160 we wsi Karwów koło Opatowa w rodzinie rycerskiej. Po studiach w Paryżu lub Bolonii powrócił do Krakowa jako jeden z nielicznych Polaków szczycących się tytułem uniwersyteckim magistra. Prawdopodobnie wówczas przyjął święcenia kapłańskie (1189 r.).
Dzięki poparciu prymasa Henryka Kietlicza, który widział w Wincentym najlepszego sprzymierzeńca w przeprowadzeniu reform życia kościelnego, został mianowany biskupem krakowskim w 1208 roku.

Diecezją rządził krótko, ale dokonał wiele. Brał czynny udział w synodach i zjazdach przygotowujących i wprowadzających zamierzone reformy, popierał rozwój życia zakonnego, zwłaszcza cystersów, hojnie uposażał kościoły i klasztory. Uczestniczył w Soborze Laterańskim, na którym wystąpił z własnymi propozycjami przygotowanymi na zjazdach duchowieństwa. Sobór ten wprowadził obowiązek dorocznej spowiedzi i komunii wielkanocnej, sprecyzował przepisy odnośnie do sakramentu małżeństwa i celibatu duchownych. Po powrocie z soboru Wincenty zapragną zająć się własnym uświęcaniem i dlatego złożył rezygnację z biskupstwa. Ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie.

Zmarł dnia 8 marca 1223 r. w opinii świętości. Grób jego był licznie odwiedzany przez dostojników świeckich i duchownych.

Beatyfikował go papież Klemens XIII w 1764 roku. Błogosławiony Wincenty wszedł do literatury narodowej jako pierwszy polski historyk. Jego święto obchodzimy 9 października.


Inne wpisy z danej kategorii: Nasi Święci Patroni

RSSWpisy (0)

Trackback URL

Wpisz się
Jeśli chcesz pokazać zdjęcie, kliknij Gravatar.